Blockchain w PKO Bank Polski

*** Inwestycje w Internecie *** Jak Zacząć *** Bitcoin i Kryptowaluty *** Edukacja *** Wiadomości *** Analizy Kryptowalut ***

Blockchain w PKO Bank Polski

PKO Bank Polski wprowadza technologię Blockchain w życie.

Blockchain w PKO Bank Polski

Podczas gdy w ostatnich miesiącach mamy dużo informacji o kryptowalutach a nasz rząd ostrzega przed tym Polaków, PKO Bank Polski wprowadza w życie nowe technologie. Tak jest! Blockchain ma swoje zastosowanie w bankowości – w Twojej bankowości.

Oczywiście nie mylimy pojęć kryptowalut oraz blockchain, jednak choć możemy je oddzielić to także wiele je łączy.

O tym czy kryptowaluty na przestrzeni wielu lat będą wciąż nabierały na wartości , wszyscy się przekonamy. Ja osobiście bardzo w to wierzę i myślę że wraz z rozwojem samej technologii wartość Kryptowalut także będzie szła w górę dlatego postanowiłem na tym skorzystać póki jest to dostępne dla każdego.

Co to jest Bitcoin dowiesz się tutaj: CO TO JEST BITCOIN

Pamiętajmy, że to my ludzie nadajemy rzeczom materialnym ja i niematerialnym realną wartość. Kiedyś złoto to był zwykły kamień, wcześniej muszelki służyly jako pieniądz a jeszcze wcześniej inne rzeczy. Jeśli coś może realnie, bezpiecznie, szybko i tanio przenieść wartość do drugiego użytkownika, mając przewagę nad tradycyjnymi metodami, moim zdaniem będzie nabierać na wartości, a samego Bitcoina można już dziś nazywać ”cyfrowym złotem”.

Kryptowaluty i Bitcoina Możemy wydobywać bez naszej pracy!

Banki wykorzystają nowe technologie aby ulepszyć swoje usługi i oczywiście… zarabiać więcej pieniędzy. Dla Ciebie będą to badziej transparentne i bezpieczne usługi. Jak i czy Ty możesz na tym skorzystać i zarbić? Jest kilka sposobów którymi dzielę się na tym blogu. Ja osobiście wybrałem m.in. wydobywanie kryptowalut, dzięki czemu mam ich coraz więcej, a z czasem gdy nabierają na wartości wartość mojego portfolio rośnie. Do tego tworzy się dochód pasywny, czyli taki który jest generowany bez mojej pracy. Więcej o tym jak wydobywać kryptowaluty i na tym zarabiać przeczytasz pod tym linkiem: KOPALNIA KRYPTOWALUT

Poniżej pełny artykuł o rewolucji w bankowości:

Pierwszy etap wdrożenia technologii blockchain w Banku skupia się na udostępnieniu systemu pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych, w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji.

Nasi Klienci mają do dyspozycji system, który dzięki zaawansowanej matematyce i technikom kryptograficznym, pozwala na sprawdzenie aktualności i autentyczności danego dokumentu poprzez użycie unikalnego numeru HASH udostępnionego przez Bank. Korzystanie z tego rozwiązania jest bardzo proste dla użytkownika i stanowi niezaprzeczalną wartość dla wszystkich stron zaangażowanych w komunikację. Co więcej, stały dostęp do dokumentów publicznych takich jak regulaminy zapewniamy także osobom, które nie są już naszymi klientami.

Widząc dokument oznaczony ikoną Blockchain, Klient może w prosty sposób potwierdzić jego autentyczność i mieć pewność, że nie został zmieniony

 

Blockchain w Banku

 

Blockchain publiczny i prywatny w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski udostępnia dwie linie technologiczne wspierające platformę do komunikacji z klientem na bazie blockchain. Są to: blockchain prywatny bazujący na tradycyjnym repozytorium danych, czyli trwały nośnik zbudowany we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową jako zaufaną trzecią stroną komunikacji oraz blockchain publiczny oparty o publiczną sieć blockchain Dash.

 

Centrum Kompetencyjne Blockchain w PKO Banku Polskim

Platforma pozwalająca na publikację i potwierdzanie autentyczności dokumentów, to tylko jedno z możliwych zastosowań technologii blockchain w bankowości. Nad nowymi rozwiązaniami opartymi o tę technologię pracuje utworzone w Banku Centrum Kompetencyjne Blockchain. Obecnie w banku trwają prace R&D w takich obszarach jak: płatności, smart kontrakty, tokenizacja, ICO, konsorcja międzybankowe, regulacje prawne. Ambicją Centrum jest również poszukiwanie nowych modeli biznesowych bazujących na technologii blockchain i komercjalizacja wypracowanych rozwiązań.

Słownik technologii blockchain

 

Blockchain w PKO Banku Polskim – zastosowane przez bank rozwiązanie polega na wprowadzeniu nośnika w postaci bankowości elektronicznej w połączniu z prywatną siecią blockchain w technologii Hyperledger Fabric oraz przechowywaniu dokumentów w zewnętrznym wobec banku archiwum umieszczonym u zaufanej trzeciej strony (KIR. S.A). Technologia blockchain umożliwia detekcję zmian dokonywanych na dokumencie poprzez rejestrowanie w czasie rzeczywistym w sieci rozproszonej (DLT) metadanych i wyniku funkcji skrótu dokumentu (HASH).

Współdzielone bazy danych – obecnie informacje przechowywane są na serwerach centralnej instytucji, która dba o ich bezpieczeństwo. Współdzielenie baz danych sprawia, że informacje w zaszyfrowanej formie znajdują się na serwerach wszystkich użytkowników, dzięki czemu ryzyko ich wykradzenia maleje do minimum.

HASH – funkcja przyporządkowująca dowolnie dużej liczbie danych tzw. skrót nieodwracalny, tj. zawsze posiadającą stały rozmiar, niespecyficzną, quasi-losową wartość. Funkcja ta przypisuje danym (np. plikowi) szereg znaków (tzw. Hash), na podstawie którego nie ma możliwości odtworzenia pliku.

ICO – tzw. Initial Coin Offering, czyli odpowiednik IPO (wejścia na giełdę papierów wartościowych) w świecie blockchain. Spółka zbierając fundusze na projekt emituje tokeny (rodzaj walut cyfrowych) i sprzedaje je inwestorom. Inwestorzy wierząc w rozwój projektu mają nadzieję, że tokeny (w tym przypadku odpowiednik akcji) w przyszłości zyskają na wartości.

Smart kontrakty – klasyczne umowy pomiędzy dwoma stronami tworzone są na zasadzie przyczynowo-skutkowej, np. jeżeli powódź zaleje dom, to ubezpieczyciel wypłaci ubezpieczenie. Smart kontrakt przenosi taką umowę z formy papierowej do formy elektronicznej i co najważniejsze wypełnia się sam. W nawiązaniu do przykładu – jeżeli czujnik wyśle informację o zalaniu, to automatycznie na konto poszkodowanego zostanie wpłacone ubezpieczenie. W ten sposób nie ma konieczności angażowania prawników, lub innych stron trzecich.

Tokenizacja – przeniesienie analogowej formy np. instrumentu finansowego na formę cyfrową i zapisanie informacji na jego temat oraz warunków jego posiadania w technologii blockchain, za pomocą smart kontraktu.

Źródło: https://fintech.pkobp.pl/blockchain-w-banku/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: